Šiandien kavos ruošimas – vienas malonumas. Spustelėję kavos aparato mygtuką ir palūkėję gerą minutę, gauname puodelį kvapnios ir gardžios kavos. Šiuolaikiniai kavos aparatai ypatingi savo funkcionalumu ir paprastu naudojimu. Tačiau mažai ką išmanydami apie kavos aparatus, ne tik neišnaudosime visų jų funkcijų – apskritai iš tokios gausos bus sunku išsirinkti vieną kavos aparatą. Taigi dalijamės keliais vertingais patarimais, kurie padės lengviau įsigyti tai, ko ieškojome.
Du kavos aparatų tipai
Šiandien galite įsigyti dviejų tipų kavos aparatus – automatinius arba filtrinius. Jei naudosite tradicinį kavos aparatą su filtrais, pirmiausiai reikės maltų pupelių. Gardžiausios kavos pasigaminsite iš ką tik sumaltų pupelių, bet šiuo tikslu dar reikės įsigyti ir kavamalę. Beje, aromatą stipriai nulems ir malimo funkcija, t. y. kiek rupiai pupelės bus sumaltos. Kai jau turėsite šviežiai maltos kavos, į specialią tam skirtą vietą reikės įstatyti kavos filtrą, tuomet į jį pagal poreikį įberti kelis šaukštelius kavos. Geriau įdėti daugiau kavos nei reikia, nes įdėjus per mažai kavos, gėrimas bus silpnas, nearomatingas.
Filtriniai kavos aparatai kavą gamina lėčiau. Pavyzdžiui, kol puodelis prikapsės, gali tekti luktelėti ir iki 15-20 min. Jei kavai gaminti naudojamas automatinis aparatas, į specialią talpą tereikia suberti kavos pupelių, spustelėti ant pasirinktą gėrimą žyminčio mygtuko, luktelėti nuo minutės ir pusantros ir jau galima mėgautis gardžiausia kava. Taigi šis variantas tobulas biuruose, kur kavos visi išgerti nori „čia ir dabar“. Automatiniai aparatai patrauklūs tuo, kad gamina net kelias kavos rūšis, turi specialius pieno plakiklius, kurie paruoš ne prastesnės kapučino ar latė, nei nusipirktumėte kavinėje. Aparatas su filtrais neturi pieno plakiklio, tad jį reikia įsigyti atskirai.
Kas svarbu ruošiant gardžią kavą?
Norint, kad kava būtų aromatinga, reikia, kad vanduo nebūtų nei per šaltas, nei per karštas. Kavai plikyti netinka užviręs vanduo. Geriausiai, kai vanduo būna 92 laipsnių karščio – tuomet atsiskleidžia visos geriausios kavos skonio savybės. Kai kava gaminama aparatu, temperatūros nereikia reguliuoti – ji nustatyta automatiškai.
Daugiau ar mažiau kofeino?
Kofeino kiekį kavos gėrime lemia tai, kiek ilgai kavai buvo leidžiama pritraukti vandenyje. Todėl kadangi per filtrinį aparatą kava gaminama gerokai ilgiau, ir kofeino joje bus daugiau, nei kavoje, kuri gaminta automatiniu aparatu. Lygindami kavą iš filtrinio aparato ir iš automatinio galite pastebėti, kad skiriasi jų skonis – kava, gaminta per filtrą, gali atrodyti švelnesnio skonio, o automatiniu aparatu – kiek kartesnė, tačiau joje kofeino bus mažiau. Bet kokiu atveju, kavą ir geriame tam, kad gautume kofeino, kuris padėtų jaustis žvalesniems ir darbingesniems.
Ar sudėtinga kavos aparatų priežiūra?
Ir nors pagal nupasakotą procesą atrodo, kad filtrinius kavos aparatus prižiūrėti sudėtingiau, anaiptol taip nėra. Filtriniams aparatams reikia šiek tiek mažiau priežiūros nei automatiniams. Automatinius kavos aparatus prireiks dažniau valyti, tačiau visas procesas yra automatizuotas. Tuo tarpu turint kavos aparatą su filtrais, valymo procesą teks atlikti rankomis. Kurį aparatą bepasirinktumėte, jį laikas nuo laiko reikės nukalkinti, antraip aparatu naudositės trumpiau nei nurodyta techninėse charakteristikose.
Renkantis kavos aparatą, rekomenduojame susikoncentruoti ties vienu momentu – ar tikrai turėsite laiko ir kantrybės laukti keliolika minučių, kol filtrinis aparatas paruoš jums kavos? Jei ne, rinkitės automatinį. O gal kaip tik esate kavos gurmanas, turite laiko ir kavos gaminimo procesas jums – kone šventas ritualas? Tuomet rinkitės aparatą su filtrais.