Namų virtuvė – vieta, kur renkasi šeima, draugai, artimieji. Čia yra gaminama, valgoma, bendraujama. Kadangi šioje patalpoje vyksta maisto gaminimo procesai, jos interjeras, baldų bei buitinės technikos pasirinkimas turi didelę reikšmę namų gyventojams. Vienas pagrindinių maisto gaminimo elementų – jo kepimas orkaitėje ant kaitlentės. Jos būna dujinės, elektrinės bei indukcinės. Panagrinėkime kiekvieną kaitlenčių rūšį ir aptarkime jų privalumus bei trūkumus.
Dujinės kaitlentės yra ekonomiškos, primenančios tradicines virykles. Kai kurios jų turi automatinį liepsnos įjungimą, todėl nereikia naudoti degtukų, o tai yra labai patogu šeimoje esant jaunesniems žmonėms, norintiems pasišildyti maisto. Prie tokių kaitlenčių yra montuojama dujų nuotėkio apsauga. Kaitlenčių paviršius gali būti juodo grūdinto stiklo, emaliuoto metalo arba nerūdijančio plieno. Ant tokios kaitlentės paruoštas maistas įgauna subtilų skonį, nes kepamas tiesiogiai ant ugnies.
Elektrinės kaitlentės skiriasi dydžiu, reguliuojamomis funkcijomis. Modernias kaitlentes galima reguliuoti automatiniu būdu, o kiek senesnes – rankenėle bei laikmačiu. Elektroninės kaitlentės taip pat skirstomos į indukcines. Jos pasižymi energijos taupymu, saugumu ir tuo, jog beveik nėra galimybės nudegti netgi netyčia. Indukcinės kaitlentės iki norimo lygio įkaista iš karto, taip sutaupydamos laiko, kaip ir išsijungia bei atvėsta išjungimo akimirką. Šios kaitlentės yra patogios, paprastos naudoti, tačiau dera prisiminti, kad ant jų negalima naudoti ketaus puodų. Prieš įsigydami tokio tipo kaitlentę pasidomėkite gamintojo siūlymais, kokius indus galėsite naudoti. Indukcines kaitlentes yra paprasta valyti, jos nereikalauja specialių priemonių naudojimo, užtenka perbraukti šluoste. Dauguma kaitlenčių gamintojų jas įvardija kaip greičiausias maisto gaminimui paruošti. Tiesa, šių kaitlenčių kaina prasideda nuo 300 eurų.